Domowe kosmetyki naturalne czyli jak samemu zrobić krem?

Podstawowym kosmetykiem starożytnych Egipcjan był kohl, służący do malowania oczu. Egipcjanie wierzyli, że makijaż oczu chroni przed złymi duchami i poprawia wzrok. Głównymi składnikami tego kosmetyku był ołów, sadza, spalone migdały i arsen. Z kolei to, co dziś nazywamy peelingiem stosowali już starożytni Rzymienie i Grecy. W celu złuszczenia naskórka nacierali skórę oliwą, a następnie wcierali w nią piasek. Jeden z najstarszych kosmetologów Abu-Kasim al.-Zahrawi z wykształcenia był lekarzem. Urodził się w Persji w 936r n.e. Ten perski uczony jest autorem 30-to tomowej encyklopedii, w której całą 19-tą część poświęcił kosmetykom. Wyznawał on filozofię, że kosmetyki i kosmetologia są gałęzią medycyny. Pierwsza receptura kremu do twarzy została stworzona przez Galena, rzymskiego lekarza z II wieku n.e. Zawiera ona w swym składzie oliwę, wodę i wosk i do dziś stanowi bazę wszystkich kremów. Przygotowując samemu preparat kosmetyczny znamy jego skład, świeżość i czystość. Pozwala to uniknąć skutków niepożądanych związanych ze stosowaniem kosmetyku w postaci podrażnienia, zaczerwienienia czy alergii. Przygotowanie kosmetyków w domu nie jest skomplikowane i czasochłonne, a także nie wymaga dużych nakładów finansowych. W prosty i bezpieczny sposób możemy stworzyć preparat, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Lista rzeczy potrzebnych do wyrobu kosmetyków domowych :

Szklane bagietki

Buteleczki i słoiczki z ciemnego szkła (chroni kosmetyk przed światłem)

Łopatka

Mikser lub druciana trzepaczka

Naczynie z płaszczem wodnym (emaliowane)

Naczynie żaroodporne lub ceramiczne

Sitko nylonowe

Wyciskacz do soków

Kroplomierz

Mała waga

Miarki

Moździerz

Mieszadło

Aby produkt był bezpieczny w stosowaniu, należy go przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym słoiczku nie dłużej niż 2 tygodnie od daty przygotowania! Nie należy preparatu dotykać brudnymi rękoma i po każdym zastosowaniu od razu włożyć do lodówki. Do nabierania kremu ze słoiczka powinny służyć jednorazowe drewniane szpatułki. Unikniemy w ten sposób zanieczyszczenia mikrobiologicznego kosmetyku. W rezultacie uchroni Nas to od niepożądanych działań w postaci zakażenia i infekcji. Na każdym opakowaniu powinna znajdować się etykieta z nazwą i datą przygotowania preparatu. Należy unikać używania teflonowych, miedzianych i aluminiowych naczyń; ponieważ ich chemiczne komponenty mogą zmieniać korzystne właściwości składników.

Aby uchronić się przed alergią na dany składnik należy go nałożyć na gazę plastra opatrunkowego, tak przygotowany plaster przylepić na wewnętrznej stronie przedramienia i po 24 godzinach sprawdzić reakcję.

Olejki eteryczne i składniki, które mogą powodować podrażnienia skóry wrażliwej i alergię:

Olejek z wawrzynu

Olejek z bergamoty

Olejek z pomarańczy

Olejek z geranium

Olejek z mięty zielonej, polnej i pieprzowej

Olejek z  szałwii

Olejek migdałowy

Lanolina

Gliceryna

Pokrzywa

Bluszcz

Kwiat lipy

Liście fiołka

Pierwiosnek lekarski

Pierwiosnek zwyczajny

Lubczyk ogrodowy

Mięta polej

Ogórek

Rzepik

Masło kakaowe

 

Nawilżający krem różany (wszystkie rodzaje cery)

SKŁADNIKI :

1 łyżeczka wosku pszczelego

3 łyżki podgrzanej wody różanej

1 łyżeczka lanoliny

1 łyżka oleju migdałowego

6 kropli olejku różanego lub róży geranium

1/2 łyżeczki oleju z kiełków pszenicy

1/8 łyżeczki boraksu

WYKONANIE :

1. Stopić wosk z lanoliną ciągle mieszając.

2. Podgrzać delikatnie olejki i dodawać stopniowo do wosku stale ubijając. Rozpuścić boraks w wodzie różanej i powoli dodawać do mieszaniny wosku i olejków, ubijając bez przerwy aż do schłodzenia. W chwili, gdy krem zaczyna gęstnieć, dodać olejek różany i wymieszać.

3. Przełożyć do słoiczków i oznaczyć.

 

 

  

 

 

 

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com