Trądzik pospolity. Objawy i występowanie

Trądzik rozpoczyna się głównie w wieku pokwitania, ale może również występować u osób dorosłych. Przypadłość ta rzuca się w oczy, dlatego stanowi duży problem psychospołeczny. Ocenia się, że choroba ta dotyczy 80% młodzieży i może być przyczyną pojawienia się depresji. Osoby dotknięte tą chorobą zgłaszają problemy z dysmorfofobią (przeświadczenie o nieestetycznym wyglądzie). Przyczyny występowania trądziku są bardzo złożone, dlatego schorzenie to stanowi duży problem terapeutyczny zarówno dla dermatologów jak i kosmetologów. Do czynników usposabiających należą :

- predyspozycje genetyczne,

- zaburzenia hormonalne,

- emocje,

- nadmierne wydzielanie sebum.

Obserwuje się, że czynnikami zaostrzającymi przebieg trądziku są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i stres. Objawy trądziku w zależności od nasilenia choroby wyglądają inaczej. Najpierw pojawiają się mikrozaskórniki, następnie grudki i krosty a w ciężkich przypadkach guzki, torbiele i ropnie. Ciężkie postaci trądziku pozostawiają po sobie ślady w postaci blizn zanikowych i przebarwień. Lokalizacja zmian dotyczy głównie twarzy (99% przypadków), pleców (90%) i klatki piersiowej (70%). Trądzik pospolity jest na tyle charakterystyczny, że dermatolog i kosmetolog nie powinni mieć problemu w jego rozpoznaniu. W niektórych przypadkach wymaga różnicowania z takimi chorobami jak ropne zapalenie mieszków włosowych (wywołane m.in. przez depilację woskiem) i trądzik różowaty. Inne odmiany kliniczne trądziku to: 

- trądzik kosmetyczny - u osób nadużywających kosmetyki z lanoliną, wazeliną i olejami roślinnymi

- trądzik polekowy - u osób stosujących steroidy, jod, barbiturany

- trądzik zawodowy - u osób mających kontakt z olejami mineralnymi, chlorem, dziegciami.

Niezależnie od przyczyn występowania i przebiegu choroby, należy jak najszybciej wdrożyć jak adekwatne leczenie z zachowaniem odpowiedniej pielęgnacji i innych zasad postępowania.

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com